This review was sponsored byBariatricPal. All opinions expressed are my own!
Protein. Multivitamins. Fiber.The new Protein One from BariatricPal.
We have a lot to talk about. Have a latte. I'll wait.
You come back? Good!
New postoperative. Do you know how spoiled you are?
Let me tell you what life was like when I was a new post-op.
There are three…maybe four…protein companies that specifically catered to bariatric patients. There were maybe 6 flavors that went together well (that's whyThe Bariatric Foodie's Guide to the Perfect Protein Shakespresents so many recipes with sugar free syrups... but I'm working on it...)
Now? Everyone and their mom are making protein powder. Protein powder companies are manufacturing protein powder. Protein bar companies are making protein powders. Vitamin companies are making protein powders.
All this choice is very, very good. But I just want to be that post-op old man who reminds you that when he was a young snapper, we didn't have all those options!
Forward…
Guuuuuuuyyyyyyysssss. I really like the new BariatricPalprotein one. (Was that a spoiler? Whoops. Sorry. Yeah. We should follow the steps! Although, to be fair, you already saw how I feel in the video review we did on Bariatric Foodie Live.)
Still, there is decorum to think about. So let's dive in.
the statistics
So all the "chitchat" around Protein One is that it's a three-in-one protein, vitamin, and fiber supplement. But more specifically it has:
- 150 calories
- 1.5 grams of fat
- 8 total grams of carbohydrates
- 5 grams of fiber (ie 3 grams of net carbs)
- 0.5 grams of sugar
- 27 grams of protein
As for vitamins and minerals, it contains 100% of the recommended daily dose.or betterfor vitamins A, C, D, E, folic acid, vitamins B5, B6, B12, biotin, zinc and selenium. It also contains several other vitamins (although less than 100% RDA) and you can find all this informationthis page(roll down). By the way, shout out to Alex from BariatricPal because when I check the nutrition label I see that he has my video review on the product page. Wow! (Did I mention there was a video review? Because there is a video review.)
It comes in four flavors:
Not bad for an introductory offer! I like the fact that right off the bat you have two "fancy" offerings (flavorless and cinnamon swirl). Many protein companies tend to play it safe with the traditional chocolate/vanilla/strawberry model.
NOTE: I have provided general "stats" for this product, but you can find out the exact amounts of everything in it byvisiting the BariatricPal store!
Aesthetics
When I first tried Protein One, it hadn't been out yet, so I bought it in a sampler pack. But now that the protein has been officially released, it looks like this.
My first impression is that I liked the packaging. It looks like a smart protein. looks like a proteinmismart if i drink Yes. I have all these in the packages!
Opening packages, I always smell first. There is a pungent odor in the poorly engineered protein powder that I like to call "monkey butt." And it's not nice. When the monkey's butt is present, you notice it right away and know it's not going to be a great experience.
Protein One didn't have a monkey ass. Alive.
In fact, the flavors smelled like the shape. The chocolate had a slight chocolate smell. The vanilla was the same. The Cinnamon Swirl had a sort of "hit in the face" cinnamon-y-ness. Which I wasn't so sure about (I'll go into more detail in a minute). From the look of Raw Natural, I expected it to smell like wheatgrass or something. (Do I even know what wheatgrass smells like?) But it didn't smell at all.
mixability
So now would be a good time to reiterate the review we did at Bariatric Foodie Live. I'm going to paste it here for your viewing pleasure because we mix the proteins live on the show. Yes, even with a mixer! So you can see for yourself how it shook.
But I have to point out one area where Protein One seems to shine.
Hot protein drinks.
If you've ever had a poorly mixed hot protein drink, you know the dangers of trying to make one. Heating protein powder is like seasoning an egg. You have to do this carefully or you'll end up with a nasty mess! Well, Protein One actually mixes very easily with hot liquid to make smooth protein drinks. Ahhhh I really appreciate it. So much, in fact, thatI decided to create four new protein drinkssave yourself with Protein One.You can download the mini recipe book at the end of this post. (Don't you dare jump ahead...)
I like
In my experience, you will have one of three taste experiences with protein powder:
- "My God, it's horrible! Take it out of my mouth!
- "Eh. It's okay. It doesn't taste like anything, but I can tolerate it.
- "Name, name, name, name, name!"
Okay, I'm not kidding when I say that Protein One, all flavors, is number 3. It's not a lie. Check out the video review if you don't believe me!
I have some tips for each flavor.
- Chocolate Fudge – Unless you like your protein drinks quite sweet, mix this with water. The addition of milk makes it very sweet and super rich. Now, if you're someone who adds a lot of ice to your protein drink before mixing, that's fine. For the rest of us... not so much.
- French Vanilla Cream: I liked this one even better with milk but I really liked itimprovemixed in things. When I chilled it down I made it as a pumpkin pie protein shake and HOT DIGGITY DAMN it was good!
- Cinnamon Swirl: You may remember that I was nervous about the smell. I mean... I like cinnamon. I do. But I'm not a Red Hots person, so too much is definitely too much. I could see a lot of cinnamon in the powder as he mixed it. But it went well. I add a lot of liquid to my hot drinks and a lot of ice to my cold ones, so I think this saved my life. If you don't usually do this, add an extra ounce or two to balance things out.
- Natural Crude: No comments received. It didn't taste of anything. (And yes, I tried it simple... check out the video!)
Valor
Okay, foodies. This is where it usually gets real in my reviews. Because you're like, “Yeah, yeah, it's wonderful, it's great. HOW MUCH DOES THAT COST?"
I have you, I have you
So if you've been on #FoodieNation for a while, you know that I use a measure I call "price per gram of protein" as a measure of protein value. Think of it as the same as the unit price of a product in the supermarket. So, let's go. Let's do the math.
A 21-serving tub of Protein One retails for $39.99.
- $39.99/21 servings = $1.90/serving
- $1.90 per serving / 27 grams of protein per serving = $0.07 per gram of protein
If you browse the reviews of other products on this site, you'll see that I use this number a lot. I find less than 8 cents per gram of protein to be a very good price, and this meets that standard!
final verdict
Guuuuuuuyyyyyyyssss. I really like this protein.
And I really appreciate that I got this discount code.
Because I really like this protein.
- The statistics on him are good. (It beats the 10:1 protein ratio!)
- Flavors taste true to form.
- It mixes with a hot protein drink like a dream.
- And am I getting vitamins and fiber?
Yes please. Thank you.
I recommend this protein. I've been using it for a few weeks now and I'm a believer!
So now for the good stuff...
A new FREE mini-recipe e-book for you!
Just fill out the form below and I'll send the book right to your inbox. Leverage!
[conversion kit shape=5093062]